Edukas ettevõtlus ei tähenda enam pelgalt stabiilset kasvu ja arengut. Tänapäeval nõuab see ettevõtetelt järjest suuremat kohanemisvõimet, uuendusmeelsust ja paindlikkust. Need, kes suudavad kiiresti reageerida ja muutustega kaasas käia, jäävad konkurentsivõimeliseks ning säilitavad elujõulisuse ka keerulistel aegadel. Ettevõtlusnädala raames pakuvad maakondlikud arenduskeskused kontsentreeritumalt koolitusi ja nõustamist, mis aitavad keerulises keskkonnas toimida.

 

Paindlikkus on muutuste ajastul võtmetegur. Majanduslike, tehnoloogiliste ja turutrendide kiire muutumine eeldab ettevõtetelt oskust kiiresti reageerida ja kohanduda. Need, kes suudavad vajadusel oma ärimudelit ümber kujundada, arendada uusi tooteid või teenuseid, püsivad konkurentsis ka kõige väljakutseterohkemates oludes. Kohanemisvõime ja paindlikkus ei aita firmadel mitte ainult ellu jääda, vaid ka kasvada ja areneda. Suured ei pruugi alati süüa väikseid, küll aga söövad kiiremad aeglasemaid.

Lisaks erinevatele kriisidele, mis avaldavad mõju ka Eestis, on aastate jooksul muutunud tarbijate ootused. Järjest enam peetakse oluliseks vastutustundlikku käitumist ja keskkonnamõju vähendamist. Jätkusuutlikkus on muutunud lahutamatuks osaks iga eduka ettevõtte strateegiast. Kohalikud ja keskkonnasõbralikud tooted on kõrgelt hinnatud ning kes suudavad oma tootmist või teenuseid vastavalt kohandada, leiavad tee teadlikuma kliendibaasi südamesse.

Eestis on aastaid räägitud maaelu hääbumisest ning linnaliste ja maapiirkondade vahel haigutab üha suurenev lõhe. Seetõttu on maapiirkondadesse töökohtade loomine ja investeeringute meelitamine tihti keerukas ülesanne, kuid koostöö ja võrgustike loomine suurematest keskustest kaugemal võimaldab ettevõtetel üksteiselt õppida ning ühiselt saavutada suuremaid eesmärke. Kohalikud ettevõtjate liidud ja maakondlikud arenduskeskused mängivad siin olulist rolli, pakkudes platvorme teadmiste ja kogemuste jagamiseks ning koostöövõimaluste leidmiseks. Koos suudame tugevdada piirkondlikku majandust ja hoida elujõulisena ka maapiirkonnad. Lisaks riigi ja kohaliku omavalitsuse poolt pakutavatele teenustele on see oluline komponent.

Ettevõtlusmaastik areneb pidevalt ning edukad ettevõtjad peavad olema valmis pidevalt õppima ja arenema. Tehnoloogia kiire areng, muutuv tarbijakäitumine ja turu dünaamika eeldavad valmisolekut kursis olla uute trendide ja innovaatiliste lahendustega, et säilitada konkurentsivõime. Uuendusmeelsus ja valmisolek uusi lahendusi katsetada annavad ettevõtetele võimaluse olla loovad ning pakkuda oma klientidele uuenduslikke tooteid ja teenuseid. Näiteks investeerisid Eesti ettevõtted eelmisel aastal rohetehnoloogiatesse 250 miljonit eurot, et leida kestlikke lahendusi, mis vastavad erinevatele regulatiivsetele nõuetele, aga ka tarbijate ootustele. Samuti on üha kasvav roll digitaliseerimisel ja AI-l. Neid ei maksa karta, vaid leida võimalusi hoopis enda kasuks tööle panna. Koolitused, mentorprogrammide kasutamine ja koostöö haridusasutustega aitavad omandada vajalikke oskusi ja leida kvalifitseeritud tööjõudu, mida rakendada oma äritegevuses.

Selle aasta ettevõtlusnädala alateema „Muutuste aeg“ peegeldab täpselt tänapäevase ärikeskkonna olemust. Nädala jooksul leiavad aset erinevad koolitused, infopäevad ja arutelud, mis on suunatud nii alustavatele kui ka kogenud ettevõtjatele. Mitmed neist toimuvad veebis, pakkudes kõigile huvilistele võimalust osaleda olenemata asukohast. Meie arenduskeskused ei piirdu vaid Ettevõtlusnädalaga. Nende abi ja nõu saab oma kodumaakonnas aastaringselt, et tõsta väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete võimekust.

Sündmuste eesmärk on inspireerida ja julgustada inimesi ellu viima oma ideid – olgu selleks ettevõtte loomine, uue toote turule toomine, kogemuste vahetamine või miski muu. Ettevõtlusnädala üritused on avatud kõigile, sõltumata vanusest ning sündmustel osalemine on enamasti tasuta. Siiski on vajalik eelregistreerimine. Täpsemat teavet ettevõtlusnädala programmi ja sündmuste kohta saab veebilehelt ettevotlusnadal.ee, kus on võimalik ka registreeruda.

Tiit Terik
Maakondlike arenduskeskuste võrgustiku tegevjuht

Posted in BlogiTagged Maakondlike arenduskeskuste võrgustik, Tiit Terik

© 2023 Ettevõtlusnädal | kodulehe tegemine vvunk